İlginizi Çekebilir

TÜRKOĞLU'NDAN 3 BİN 500 FİDAN

UYGULAMALI ÇİFTÇİ OKULU AÇILDI

MİKROKREDİ TÜRKOĞLU'NA YARADI

“HERKES KENDİ MESLEĞİNİ YAPSIN KİMSE AÇ KALMAZ”

TÜRKOĞLU MECLİSİNDE AZERBAYCAN'A DUALAR EDİLDİ

TÜRKOĞLU'NDAN AZERBAYCAN'A DESTEK

MİKROKREDİ TÜRKOĞLU’NA YARADI

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Türkoğlu Şube Müdürü Özlem Serin, Türkoğlu’nda ortalama 3 bin girişimci kadının Mikrokredi desteği aldığını, şu anda ise 300 tanesinin aktif olarak kredi desteği kullandığını söyledi.

Dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkân sağlayan teminat ve kefalet istenmeden verilen küçük bir sermaye desteği olan mikrokredi, Türkoğlulu kadınlarının hizmet sektörüne yönelmesine sebep oldu. Aldıkları kredi desteği ile üreten kadınlar, hem aile bütçesine katkı sağlamaya hem de ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. İlk etapta aldıkları bin TL’lik kredi ile ham madde alıp yıldan yıla artan krediler sayesinde de işlerini büyüten Türkoğlu İlçesi’ndeki girişimci kadınlar; hayvancılık, el işi, bağcılık, tarım, kuaför, terzi ve lokanta gibi mesleki alanlarda faaliyet gösteriyor. Mikrokredi desteğine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Türkoğlu Mikrofinans Şube Müdürü Özlem Serin, Mikrofinans Programı'nda para nasıl alınır, Mikrokredinin miktarı ne kadardır, Mikrofinans Programı'na para nasıl geri verilir, Mikrofinans Programı'nda taksitler nasıl ödenir? sorularına yanıt verdi.

 

KADINLAR MİKROKREDİYLE AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYOR!

Serin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hesap kapatanlarla birlikte ortalama 3000 kişi şu an aktif 300 mikrogirişimcimiz var. Kadınları hizmet sektörüne yönelmesine sebep olmuş ekonomik nedenlerden ve hane içinde azalan hane gelirlerinden dolayı çalışmak zorunda kalan kadınlar hane içinde çalışarak aile bütçesine katkı sağlamaya ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Eve erkek tarafından gelen gelirin ev masrafları bile karşılamayınca ek bir kaynağa ihtiyaç duyan kadınlar mikrokrediyle aile bütçesine katkı sağlıyor.

“DAHA FAZLA HAYVANCILIK VE TARIM ALANINDA GİRİŞİMCİLİK OLUYOR”

Birçok kadın girişimci ya kurumlar ya da daha önce mikrokrediyle iş yapan komşu akraba veya arkadaşlarının önerisiyle mikrokrediyle tanıştı. İlk etapta aldıkları bin TL kredi ile ham madde alıp yıldan yıla artan krediler sayesinde de işlerini büyüttü. Mikrokredi alan mikrogirisimcilerimiz genel itibariyle Türkoğlu’nda daha fazla hayvancılık ve tarım alanında girişimcilik oluyor.

MİKROFİNANS PROGRAMI'NDA PARA NASIL ALINIR?

Teminatsız ve kefaletsiz kredi almak için aynı mahallede oturan, birinci derecede akraba olmayan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan ve bir iş yapma fikri olan beş kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan grup üyelerinin her birisine ayrı ayrı kredi verilir.

MİKROKREDİNİN MİKTARI NE KADARDIR?

İlk yıl için öngörülen kredi tutan 100 TL ile bin TL arasındadır. Ancak, kredi alan kadının girişimcilik ruhu ve potansiyeli dikkate alınarak, Mikrokredi her yıl bin liraya kadar artırılabilir.

MİKROFİNANS PROGRAMI'NA PARA NASIL GERİ VERİLİR?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı'ndan alınan kredi, alındığı hafta içinde mutlaka yapılması düşünülen gelir getirici faaliyet için kullanılmalıdır. Paranın bu şekilde kullanılmasından bir hafta sonra alınan kredi hizmet maliyeti ile birlikte 46 haftada ve haftalık olarak geri ödenir. Taksitlerin tahsil edilmesi için, Mikrofinans çalışanı belirlenen mahalle veya köye gelerek tahsilatı yapar.

MİKROFİNANS PROGRAMI'NDA TAKSİTLER NASIL ÖDENİR?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı'ndan alınan kredi miktarlarına haftalık taksit ödemeleri şöyledir: 100 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 2,5 lira.

200 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 5 lira.

300 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 7,5 lira.

400 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 10 lira.

500 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 12,5 lira.

600 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 15 lira.

700 TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 17,5 lira.

1000TL Mikrokredi için haftalık taksit, hizmet maliyeti ile birlikte 25 lira.

PİYASA

  • FİYAT DEĞİŞİM DEĞ (%)
  • BIST 1205.37 % 1,06
  • DOLAR 7,8781 % -0,02
  • EURO 9,2793 % -0,02
  • ALTIN 481.972 % -0,07
1

VELİLERDEN BÜYÜKŞEHİR'E TEŞEKKÜR

2

1920 MARAŞSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

3

Kuşlarına Türk Sanat Müziği dinletiyor

4

Pazarcık'ta  ''15 Temmuz'' anma etkinliği

5

Rusya'ya Elbistan kabağı

6

Kahramanmaraş şehidini uğurladı!

7

SEÇİM SONRASI ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

8

2 Ay sonra askere gidecekti baraj göletinde boğuldu  

TÜRKOĞLU'NDAN 3 BİN 500 FİDAN

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde 3 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu.

UYGULAMALI ÇİFTÇİ OKULU AÇILDI

Kahramanmaraş'ta Avrupa Birliği Fonlu ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Örgütü Teknik Destekli Uygulamalı Çiftçi Okulu açılış töreni gerçekleştirildi.

MİKROKREDİ TÜRKOĞLU'NA YARADI

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Türkoğlu Şube Müdürü Özlem Serin, Türkoğlu'nda ortalama 3 bin girişimci kadının Mikrokredi desteği aldığını, şu anda ise 300 tanesinin aktif olarak kredi desteği kullandığını söyledi.

HAYVANSAL ATIKLARDAN YEM ÜRETECEKLER!

KSÜ Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, “Çevreyi kirleten fakat insanlar tarafından kıymetli olmayan bazı hayvansal atıkların yeni işlem teknolojilerle üretmek ve hayvanlara yem kaynağı sağlamak istiyoruz. Yani bir nevi atıklardan yem yapacağız” dedi.

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ DİKKAT!

İlk vakanın görülüğü andan itibaren tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip korona virüsün (Covid-19) kâğıt ve metal paralar üzerinde yüzeye tutunarak, yaşayabildiği ihtimali üzerinde duruluyor.

“HERKES KENDİ MESLEĞİNİ YAPSIN KİMSE AÇ KALMAZ”

Zincir marketlerin kırtasiye ürünleri satmasının yanlış olduğunu ifade eden Elit Kırtasiye sahibi Mehmet Taşdemir, “Ben kırtasiyeye yağ getirip de satmıyorum ama marketlere bakarsak, kırtasiye malzemesi satıyor. Herkes kendi mesleğini yapsın kimse aç kalmaz” dedi.