İlginizi Çekebilir

BAKAN KOCA UYARDI COVID-19 VAKALARI ARTIYOR

HAYVANSAL ATIKLARDAN YEM ÜRETECEKLER!

KAHRAMANMARAŞ'TA FUHUŞ OPERASYONU

KAHRAMANMARAŞ'TA TÜM ETKİNLİKLER ERTELENDİ

KAHRAMANMARAŞ'TA DEV KAÇAKÇILIK OPERASYONU! DEĞERİ TAM 5 MİLYON TL…

ÖZDEMİR VE SEZAL'DAN REKTÖR CAN'A ZİYARET

“TARIM İŞÇİLERİMİZ KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE ÜRETİME DEVAM EDİYOR”

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, kentte üretim yapan çiftçileri ziyaret ederek işçilerin sıkıntılarını ve taleplerini dinledi. Çetinkaya, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada tarımın olmazsa olmazımız olduğunu vurgulayarak, sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulan çiftçilerin kesintisiz bir şekilde üretime devam ettiğini belirtti.

Kahramanmaraş’ta çalışkanlığı ile bilinen ve tarımla alakalı ne varsa ciddi bir şekilde fedakarca ilgilenen Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, insanların gıdaya olan ihtiyacı karşılayan yaşamımızı idame ettirmemizde önemli payı olan çiftçilerle sık sık olduğu gibi dünde de bir araya geldi. Çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini tek tek dinleyen Çetinkaya, çiftçilerin en iyi şartlarda çalışabilmesi, mağduriyet yaşamamaları için elinden gelen bütün gayreti sarf ediyor. Başkan Çetinkaya, ziyaret sonrası gazetemize yaptığı açıklamada çiftçilerin sorunlarını Vali Vahdettin Özkan öncülüğünde büyük ölçüde çözdüklerini söyledi. Mehmet Çetinkaya, İçişleri Bakanlığı tarafından getirilen sokağa çıkma kısıtlamasında tarım işçilerinin muaf tutulduğunu belirterek “Üretimin ara verilmeden sürdürülebiliyor olması insanların gıda ihtiyacı açısında çok önemli” dedi.

“ÜRETİM SEZONU SON HIZIYLA DEVAM EDİYOR”

Mehmet Çetinkaya yaptığı konuşmada Kahramanmaraş'ta 2020 üretim sezonu son hızıyla devam ettiğinin altını çizerek, “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs vakalarından dolayı çiftçilerimizin tarımın olmazsa olmazımızın olduğunu ve tarımın sürdürülebilir olması için sürekli 7/24 çiftçilerimizin, üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları için sokağa çıkma yasağından muaf tutulmalarının arkasından Kahramanmaraş’ta bildiğimiz üzere yaşanan üretim sıkıntılarından kurulan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Komisyon Başkanlığında Kahramanmaraş Valimiz Vahdettin Özkan öncülüğünde bu alanda bir çok konuları çiftçilerimizin yaşamış oldukları sorunları istişare ederek arazide yaşanan sorunları Valimize ilettiğinde valimizin bu konulara yaklaşımı tarıma olan ilgisi ve istişarelerimiz sonucunda Kahramanmaraş’taki İl Umumi Hıfzıssıhha heyetinin almış oldu kararlar doğrultusunda da bir takım olayları çözmüş bulunmaktayız. Başta Kahramanmaraş üreticimiz adına Kahramanmaraş Valimiz Vahdettin Özkan’a Valimizin nazarında Onikişubat Kaymakamımız Serkan Keçe Bey’e Dulkadiroğlu Kaymakamımız Kadir Okatan Bey’e bu sıkıntılı süreçte çiftçinin sorunlarını üretim sorunlarını yakından ilgilenip takip ettikleri için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN HAK ETTİĞİ GÖRMESİ LAZIM”

Çiftçilerin hayatımızın da önemli yeri olduğunu ve hak ettikleri değeri görmeleri isteyen Çetinkaya,

“Tarım olmazsa olmazımız tarımın ara verilmeden sürdürülebiliyor olması insanların her ne kadar evlerinde sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde dahi gıdaya olan ihtiyacımızın ön plana çıktığı bu günlerde çiftçimizin sürekli arazilerde olması gıda güvencesini sağlayabilmesi için bu günlerde çalışması gerekiyordu. Çiftçilerimizin sokağa çıkma yasağından muaf tutulması tam üretim sezonu için son derece sevindirici iyi bir olay oldu aslında. Çiftçimiz üretmezse sofralarımıza üren gelmez. Ürün gelmediği takdirde ya o ürünü bulamayız ya da çok pahalı fiyatlardan tüketmez zorunda kalırız. Aslında bir nevi bu zor günlerde tarım arazisinde bağında bahçesinde çalışarak tüm ülkemizin gıda güvencesini de sağlamış oluyor. Çiftçilerimizin kıymetinin biraz daha bilinmesi hak ettiği görmesi 2020 yılının bol bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“VALİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Çiftçilerin sorunlarını gidermede Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan büyük katkıları olduğunu belirten Mehmet Çetinkaya, “Dünyaya ve ülkemize etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal İzolasyon kuralları ve mesafeye uyulması hayati önem arz etmekte. Salgın sürecinin tarımsal üretime olumsuz etkisini asgari seviyede tutulması için üretim tüketim ve tedarik zinciri önemli bir husustur. Bu çerçevede tarımsal üretiminin devamı açısından önemli bir yer tutar. Üreticimiz ve mevsimlik tarım işçileri de salgının yayılma hızından asgari şekilde etkilenmeleri için gerekli tedbirlerin alınması üretimin tüketicilere ulaştırılmasının sağlanması bunun yanı sıra ekim, dikim, sulama, ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında tarlasında, bağında, bahçesinde çalışması gereken zirai ilaç, tohum, fide ibre tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmelere sokağa çıkma yasağından muaf tutulmaları gibi kararların alınmasında fikirlerimize değer verip bizleri dikkate aldığı için Valimiz Vahdettin Özkan Bey’e tarıma destek konusunda her zaman yanımızda olduğu için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ALIN TERİNİN KARŞILIĞININ ALDIĞI BİR YIL OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Son olarak Çetinkaya, Kahramanmaraş’ta buğday hasadına sayılı günler kaldığını söyleyerek bu yılki hasattan ümitli olduklarını belirtti. Mehmet Çetinkaya, “2020 yılı hasadımız önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Ümit ediyoruz hasadda herhangi bir doğal afet ya da olumsuzluk yaşanmaz. Mevsim normallerinde seyrediyor. Yağışlarımız gayet güzeldi, buğdaylarımızın gelişimi gayet güzel yüksek rekolte verim bekliyoruz.  Ümit ediyoruz ki çiftçimizin üreticimizin büyük emeklerinin alın terinin karşılığını aldığı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. İçerisinde bulunduğumuz Ramazan Ayının hayırlara vesile olmasını insanlarımızın israftan kaçınmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

PİYASA

  • FİYAT DEĞİŞİM DEĞ (%)
  • BIST 1190.63 % -0,64
  • DOLAR 7,9701 % 0,37
  • EURO 9,4633 % 0,61
  • ALTIN 487.203 % 0,25
1

VELİLERDEN BÜYÜKŞEHİR'E TEŞEKKÜR

2

1920 MARAŞSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

3

Kuşlarına Türk Sanat Müziği dinletiyor

4

Pazarcık'ta  ''15 Temmuz'' anma etkinliği

5

Rusya'ya Elbistan kabağı

6

Kahramanmaraş şehidini uğurladı!

7

SEÇİM SONRASI ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

8

2 Ay sonra askere gidecekti baraj göletinde boğuldu  

TÜRKOĞLU'NA 1 MİLYON TL'LİK HİBE

Spor Toto, Türkoğlu ilçesine spor yatırımlarında kullanılmak üzeri 1 milyon TL hibe yardımı yaptı.

PANDEMİ TÜRKOĞLU'NDA SÜPERBOX SATIŞINI ARTIRDI

Berat İletişim sahibi Erkan Nahırcı, pandemi nedeniyle online eğitimin yaygınlık kazanmasıyla Türkoğlu İlçesinde Turkcell Süperbox satışının arttığını söyledi.

TÜRKOĞLU'NDAN 3 BİN 500 FİDAN

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde 3 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu.

UYGULAMALI ÇİFTÇİ OKULU AÇILDI

Kahramanmaraş'ta Avrupa Birliği Fonlu ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Örgütü Teknik Destekli Uygulamalı Çiftçi Okulu açılış töreni gerçekleştirildi.

MİKROKREDİ TÜRKOĞLU'NA YARADI

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Türkoğlu Şube Müdürü Özlem Serin, Türkoğlu'nda ortalama 3 bin girişimci kadının Mikrokredi desteği aldığını, şu anda ise 300 tanesinin aktif olarak kredi desteği kullandığını söyledi.

HAYVANSAL ATIKLARDAN YEM ÜRETECEKLER!

KSÜ Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, “Çevreyi kirleten fakat insanlar tarafından kıymetli olmayan bazı hayvansal atıkların yeni işlem teknolojilerle üretmek ve hayvanlara yem kaynağı sağlamak istiyoruz. Yani bir nevi atıklardan yem yapacağız” dedi.